Afyon Sohbet

yorum yok
841 okuma
26 Kasım, 2017

Evet arkadaşlar Afyon Sohbet yazımıza başlamadan önce Size Afyonkarahisar Adı Nereden almıs önce onu anlatalım.

Afyonkarahisar Adı Nereden almıŞ?

iLLER , genel olarak bulundukları coğrafyanın farklı yerlerinde kurulmuşlardır. Bu ayrıcalıklarını bazan tarihten kimi de konumlarından alırlar. Afyon ili çok fazla eski bir yerleşim noktayı olarak ismini Helenistik dönemden bu güne kadar ekilen afyon(haşhaş) bitkisinin Latince adı olan “Opion” ve eteğinde kurulduğu kalesinden almıştır.Hitit, Frig, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet ülkemiz`sinde önemini koruyan bu ilin ismi son zamanlarda Afyon şekilde anılır olmuştu. Dünya`da ülkeler ve şehirler, kendi adları üzerine tarih yaratmaya çalışırken, baştan bu güne kadar tarih olan “Karahisar`ın”, ilin adından çıkartılmasını anlamak yoğun şekilde güçtü.

Yapılan araştırmalarda bu “karahisar” sözcüğünün kaldırıldığına dair herhangi bir hukuki düzenlemeye rastlanılmamış; ancak değişik tarihlerde yeni ilçe kurulmasıyla ilgili olarak çıkartılan türlü kanunlarda ilin ismi “Afyon” şekilde yer almıştır. Afyonkarahisar ismini değiştiren özel bir yasa olmamasına rağmen, karahisar” sözcüğü” ilimizin isminden zımnen kaldırılmıştır.

Atatürk`ün Afyonkarahisar`a yaptığı sayısız ziyaretlerinden birinde, Büyük Zaferi azami yansıtan anıt dediği ‘Büyük Utku abidesi` ile bütünleşen Karahisar Kalesi`nin Afyon isminden ayrılış öyküsü kamu nedeni ile bilinmemekle birlikte, ilimiz halk sebebi ile “Karahisar” şekilde anılmaya da devam etmekte idi.

Cumhuriyetin ilk yıllarında Afyonkarahisar şekilde isimlendirilen ilimizin, Sahipoğulları Beyliği döneminde ki ismi da Karahisar-ı Sahiptir.

Atatürk Araştırma Merkezi tarafından bastırılan “nutuk` un 34 ayrı yerinde “Afyonkarahisar” sözcüğü bizzat Atatürk sebebi ile söylenmiştir.
yine Büyük Atatürk bir açıklamasında, “AFYONKARAHiSAR son büyük zaferin kilidi oldu, esası oldu. Afyonkarahisar`ın, tarihsel savaşımızda unutulmaz parlak bir sayfası olmaktadır.” Diyerek bu ilin tarihsel önemine vurgu yapmıştır.

Afyon iline atandığım sırada bir gazeteci/yazar dostum bana, Vali bey, Afyonkarahisar adı sebep ve ne zaman değişti, bu konu ile ilgili bir inceleme yaptırmayı düşünür müsünüz demişti. Bunun üzerine konuyu araştırdım; lakin tam ve açıklayıcı bir yanıt bulmadım. Yaptığım araştırma sonunda, “Afyonkarahisar” kaldırıldığına dair herhangi bir hukuki düzenleme olmadığı bilgisine ulaştım. Yukarıda da değinildiği üzere türlü vesilelerle çıkan yasalarda “Afyonkarahisar” yerine “Afyon” sözcüğü kullanılmıştı.

Cumhuriyetimizin 80 yılında, türkiye Cumhuriyetinin çatısının çatıldığı ve Anadolu`nun kilidi konumunda bulunan ilimizin ismini tekrar Afyonkarahisar olarak müşterek değişmesi için bazı girişimler başlatıldı. Bu konuda ilimiz milletvekillerinin desteği sağlandı. ilimizin adının yine Afyonkarahisar olması için bir hukuk tasarısı taslağı hazırlanarak bu çalışma, ulus vekillerimizle paylaşıldı. ulus vekillerimizce 26.08 2003 tarihini izleyen günlerde, TBMM nezdinde başlatılan isim değişikliği çabaları, ortak çabaları ve izlemeleri yardımıyla altı Ocak 2005 tarihinde 5285 Sayılı yasa ile sonuçlandı.

gerçekte, “Afyon ili`nin” adının, kültürel ve tarihsel olarak yer aldığı coğrafya ile özdeşmiş bulunan “Afyonkarahisar” ismiyle değiştirilmesinin zamanı çoktan gelmişti. Bize düşen vazife, konuyu halkın gündemi biçimine getirmekti. Bu da kısa sürede sağlandı.

Nitelikli haşhaş bitkisinin mor rengi ile “Karahisar Kalesinin mora yakın koyu renginin özdeşleştiği ilimizin adının; Afyonkarahisar olmasından daha bitkisel ne olabilir ki.

Kurtuluş savaşımızda çok aşırı ciddi bir yeri olan ve Afyonkarahisar Vilayetinin geçen zaman arasında Afyon iline dönüşmesi ne kadar doğru olmuştur bilinmez; fakat Büyük Atatürk`şöhret Söylevinde defalarca yer alan Afyonkarahisar isminin yine alınmasının tarihe olan mühim bir borcun ödenmesi olarak değerlendirilebilir.

şehirler, tarihleri ve tarih içindeki işlevleri ile bir bütündür. Kurtuluşa giden yolda binlerce insanımızın şehit bulunduğu Afyonkarahisar ilinin adının Afyon şekilde anılmaya devam etmesi şeklinde, bu ismin yeterince tanımlayıcı ve kapsayıcı olmayacağı açıktı. bununla birlikte,süre arasında özensizlik sonucu meydana gelen bu eksiklik, tarihe karşı hem sorumluk, hem de borçtu. Dolaysıyla TBMM`nce 06.01 2005 günü kabul edilen, “5285 Sayılı Afyon iinin Adının Afyonkarahisar şekilde Değiştirilmesi meselesinde Kanun” tarihi hatayı düzeltmesin beraberinde, çok fazla ciddi bir kültür değerimizi de bizlere yeniden kazandırmıştır.
Yapılan yasal düzenlemeyle ilimizin adının yine Afyonkarahisar`a dönüştürülmesi sonunda Türk tarihine ve Afyonkarahisar halkına duyulan saygı bir kez daha yenilenmiştir.

EVET şimdi Size Afyon ilimizin En meşurlarından bahsetmek istiyorum

Buyurun tadıyla büyüleyen Afyonkarahisar yemekleri!

1.çorbayla açılışı yapalım: Sakala çarpan çorbası …

2.Düğünlerin olmazsa olmazı: çullama köfte. …

3.Bir de mercimekliyse: Bükme. …

4.Başlı başına karın doyurur: Ağzı açık. …

5.Kaymakla lakin: Düğülü haşhaş tatlısı …

6.noktayı gelmişken: Afyon kaymağı tatlısı …

7.Her yöreninki güzeldir: Afyon keşkeği.

Afyonda Gezilmesi Gereken en önemli 5 yer

1.Afium Outlet ve Eğlence Merkezi

2.Karahisar kalesi

3.Park Afyon AVM

4.Ulu Camii

5.Afyon Mevlevihanesi

Sizde WWW.muhabbett.org İle Sohbetin Zevkine Varın.


Bir önceki yazımda « makalem var.

Benzer Yazılar

Lez Chat Lez chat kanalımız sadece lez bayanlara özeldir sadece onlar orada ...

Muhabbet Muhabbet odalarımız sizler için vardır burada yeni kişilerle ...

Sohbet Sohbet odalarımız sizler için vardır . Sohbet sohbet Sohbet ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

Bedava Sohbet - Yetişkin Sohbet