AĞIZ KOKUSU

yorum yok
784 okuma
24 Aralık, 2017

Ağız kokusunun nedenleri nelerdir?

Ağız kokusu, bunu itiraf etmek istemeyen kişiler dahil neredeyse herkesin başına gelir. Kronik ağız kokusunun (halitoz olarak da bilinir) daha ciddi nedenleri olabilse de, ara sıra yaşanan nefes kokusu iyi ağız bakımıyla oldukça kolay biçimde önlenebilir.
Olguların çoğunluğunda, ağız kokusunun nedeni ağız bakterilerin bulunmasıdır. Dişlerinizi gerektiği gibi fırçalamayı unuttuğunuz, yeterli su içmediğiniz ya da ağzınızdaki tükürük oranını azaltan ilaçlar aldığınız zaman dil üzerinde bakteriler oluşabilir. Öte yandan, dilinizi bakterisiz ve nefesinizi ferah tutabilmek için bu kolay adımları atabilirsiniz.

Ağız kokusunun sebepleri

Diş aralarında, dil üzerinde ve diğer çevre dokularda kalan yiyecek artıklarının ağız içindeki bakteriler aracılığı ile kötü kokulu bileşiklerin oluşmasına sebep olmaktadır.
Ayrıca; ağız bakımı eksikliğine bağlı olarak oluşan bu ortamda, diş çürükleri ve dişeti hastalıkları da meydana gelerek tabloyu ağırlaştırmaktadır.
Karaciğer yetmezliği ve benzeri karaciğer hastalıkları ağız kokusuna neden olabilir.
İyi temizlenmeyen protezler de benzer şekilde ağız kokusunun daha şiddetli hissedilmesine neden olmaktadır.
Tükürük ağızda kokuya neden olan gıda artıklarının temizlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Bazı ilaçların sürekli kullanımında, tükürük bezleri ile ilgili hastalıklarda veya sürekli ağız solunumu yapan kişilerde, tükürük azlığına bağlı olarak ağız kokusu gelişebilir.
Sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonlar sonucunda ağız kokusu meydana gelebilir.
Ağzınızda aseton kokusuna benzer bir ağız kokusu varsa bunun muhtemel sebebi şeker hastalığıdır.
Yediğimiz bazı yiyecekler de (soğan, sarımsak, et, balık, peynir vb.) nefesimizin kötü kokmasına neden olabilir. Dişlerin ve dilin temizlenmesi ile bu koku ortadan kalkmaz. Kokuya neden olan yiyecek vücuttan bütünüyle atılana dek koku devam edecektir.
Böbrek yetmezliği rahatsızlığı balık kokusuna benzer bir ağız kokusuna neden olabilir.
Benzer şekilde tütün ürünleri ve alkol de ağız kokusuna neden olurlar.
Bu alışkanlıklardan bütünüyle vazgeçmedikçe ağız kokusu devam edecektir

Ağız Kokusun Olmasının Bir Başka Sebebleri

Ağız hijyeninin kötülüğü: Düzenli diş fırçalama, hafifçe dil fırçalama ve şikayet olmasa da yılda bir diş hekimi kontrolü önerilir. Diş fırçalama ardından diş ipi kullanımını etkin temizlik için gereklidir.
Sigara kullanımı: Sigara ve benzeri solunum ile alınan maddeler birçok hastalığa neden olduğu gibi ağız kokusu da yapar.
Dişte çürük ya da apse: Ağız içinde oluşan enfeksiyonlar bakteri üretimi artırır ve kokuya neden olur.
Bademcik iltihabı, sinüzit: Üst solunum yolları enfeksiyonları ağız içinde akıntı da yaparak kötü koku oluşturur. Sinüzit ve burun tıkanmasına neden olan tüm rahatsızlıklar nefesin ağız yoluyla alınmasına neden olur.
Reflü: Mide sıvısının yemek borusu ağıza gelmesi halidir. Ağız kokusu ve öksürük nedeni olur.
Uzun süreli açlık: Uzun süre bir şey yememek ve su içmemek, ağız kuruluğuna ve ağız içindeki mikroorganizmaların faaliyetinin artmasına neden olur.

Sabah ağzımız neden daha çok kokar?

Gece boyunca sindirim kanalında biriken gazlar, sabahları oluşan ağız kokusunun sebebidir. Herhangi bir sağlık problemi göstergesi değildir. Ancak dişlerimizi fırçalamadan uyuduğumuzda, ağızdaki yemek artıkları bakteriler tarafından kullanılır. Tükürük akışı azaldığı için bu etki daha fazlalaşır ve kokuya sebep olur.

Ağız kokusunun dişsel sebepleri nelerdir?

Ağız kokusunu engellemede ağız hijyeninin yeri büyüktür. Dişlerin aralarında kalan yiyecekler, diş üzerindeki plaklar ağız kokusuna sebep olur. Ayrıca uzun zaman iyi temizlenmeyen bölgelerde oluşan diş taşları, dişeti rahatsızlıkları ve çürükler ciddi ağız kokusu yaratır. Bunlar kişisel ağız hijyeni zayıf olanlarda rastlanan problemlerdir.

Ağız hijyeni nasıl sağlanmalı?

Günde en az 2 kere düzenli diş fırçalama ihmal edilmemeli.
Diş aralarında biriken plak için en iyi çözüm günde bir kere diş ipi kullanmaktır.
Rutin diş hekimi kontrollerinizi ihmal etmeyin.
Eğer hareketli protez kullanılıyorsa onlarında günlük temizlikleri yapılmalı
Eski ve uyumsuz porselen kuron ve köprüler, plak birikimine sebep olduğu için değiştirilmeli.

AĞIZ KOKUSUNA KARŞI KORUNMANIN YOLLARI

Etkili biçimde diş ipi kullanarak yemek parçacıklarını giderin. Arkadaki dişlere uzanmak zor ise diş ipi tutucu yararlı olabilir.Düzenli uygulamanızı, ağız kokusuna karşı etkili bir ağız bakım suyuyla tamamlayarak ağzınızı en ferah şekilde tutun.Bünyenizde yeterli su olması için bol bol su için. İhtiyaç duyacağınız su miktarı günlük aktivite düzeyinize ve almakta olduğunuz, ağız kuruluğuna neden olan ilaçların sayısına dayalı olarak değişir.Tükürük üretimini harekete geçirmek için şekersiz sakız çiğneyin. Nane şekeri yemek, nefes tazelemek için geçici ancak daha az tavsiye edilen bir yöntemdir çünkü geride şeker kalıntısı kalabilir.Kronik ağız kokusu daha ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olabilir, o neden diş hekiminize ya da bir tıp uzmanına danışmanız gerekir.Hangi yiyeceklerin ağız kokusuna neden olabileceğini öğrenin.Alkol almak ya da sigara içmek için, ağız kokusunu yoğunlaştırabilecek davranışları sınırlamayı düşünün.


Bir önceki yazımda « makalem var.

Benzer Yazılar

Kış mevsiminde sağlıklı olmanın yolları nelerdir? 1) VÜCUDUNUZU DIŞ ...

Saç Dökülmesi Nedir? Neden Olur? Saç dökülmesi mevsimsel değişiklikler, ...

Kemik erimesi (Osteoporoz) nedir? Kemik erimesi, “kemiklerin gözenekli hale ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

Bedava Sohbet - Yetişkin Sohbet