Ağrı sohbet

yorum yok
746 okuma
3 Aralık, 2017

Evet öncelikle yazımıza başlamadan önce Ağrı adını nerden almıstır , Ağrıda gezilcek yerler , Ağrı mesur yemekleri bunları konular altında anlattıcam. ..

Öncelikle :

AĞRI ismi nerden gelmiştir :

AğRı ismi sınırları içindeki “Ararat” dağından alır. çok eski çağlarda yeryüzü korkunç bir su baskınınına uğradı.(Nuh Tufanı) Nuh peygamber bütün canılardan bir çifti alarak bir gemiye bindirdi. Gemi Cudi (islam kaynaklarına göre) (Hristiyan kaynaklarına göre de Ararat – Ağrı) dağına kondu. Ararat, öncelikle aran sonra da Ağrı adını aldı.


Ağrı ismi Nereden Geliyor?

Ağrı Dağı’ nın adı süre süre farklı söylenmiştir.

türlü tarihlerde Ağrı’ ya Argı, Han Argı, Argurı, Arkuru, Ark Dağı, Argı Dağı denilmiştir. Selçuklular buraya yerleştikten sonra Eğri Dağ, bilahare Ağrı Dağ adını aldı. zaman geçtikçe Ağrı Dağı, şekline dönüşmüştür. kamu bazen Kire/Kıra olarak da ad vermektedir.

1938’ den buyana il, sınırları içindeki Türkiye’ nin bu en yüksek dağı olan Ağrı Dağı’ na izafeten Ağrı şekilde isimlendirilmektedir.

Urartu adının bu kavme, güneydeki Samiler nedeni ile verildiği ve bunun “tümör-Ar-tu” (Yukarı memleket, yüksek memleket) manasına geldiği ileri sürülmektedir. Hatta bu isimdeki “Ur” (yukarı, yüksek) kelimesinin Sümerce’ den geldiği ve Akadlılar’ ca Dicle- Fırat yukarılarının “Yukarı Memleket” manasına böylece anıldığı kanaatine varılmıştır. Bu yüzden, Urartu ülkesinin en yüksek dağlarına da “Ararat Dağları” isimleri verilmiş bulunuyor. Sonradan Musevilerle, Hıristiyanlar Tevrat’ şafak alarak bu adı Ağrı Dağı’ na alem etmişlerdir.

Küçük Arsaklı Devleti zamanında yurt başlıca 15 eyalete ayrılmış; bunlardan hükümdarların yazlık ve kışlık başkentlerinin olduğu yukarı Aras Boyu ve Ağrı Dağı çevresinde Ararat Eyaleti ismi verilmiştir.

Anlaşılacağı benzeri; Ararat, Ağrı Dağı’ nın adı değil, bu bölgenin Urartu ve Arsaklılar zamanındaki adıdır. Ağrı Dağı’ nın eski Türkçe’ de “yüksek” anlamına gelen Ağrı ve Ağru kelimesinden geldiği öne sürülmektedir. bununla beraber Ağrı kelimesinin Arapça’ da “muhteşem” anlamındaki ağra hakkında olduğu da belirtilmektedir. Bu adlar, zaman geçtikçe söylene söylene kamu içinde Ağrı Dağı şekilde benimsenmiştir.

Büyük Ağrı Dağı

Büyük ve Küçük Ağrı Dağları; ülkemiz, iran ve Nahcivan devlet sınırlarının birleştiği bir noktada yer alır. Küçük Ağrı doğuda, Büyük Ağrı Dağı batıdadır. Her ikisine aniden Ağrılar diyoruz. Doğubayazıt ovasının kuzeyinde, ilçe merkezine 15 km. uzaklıktadır. Ana kütleyi Büyük Ağrı oluşturmaktadır. Her ikisinin yamaçlarında hazırlanmış pek aşırı parazit koniler vardır.

Türkiye’ nin en büyük dağı olan Büyük Ağrı Dağı (5137 m.) solmuş volkanik bir yanardağdır. Ağrı Dağı, Aras Güneyi Dağı’ nın ucu ile bağlantılıdır. Ağrı Dağı ile bu dizi dağı birbirinden Pamuk Gediği ayırmaktadır ki, Doğubayazıt-ığdır karayolu buradan geçer.

Ağrı Dağı’ nın kuzey batısındaki ığdır Ova’ sından yüksekliği 4500 m. güneyindeki Doğubayazıt düzlüğünden nisbi yüksekliği 3400 m. dir. Bu fark ığdır Ova’ sının çukurda oluşundandır.

Ağrı Dağı, küçük tepeler teşkil etmeden, birbirine tek başına yükselerek dünya volkanlarının en görkemlisi olmuştur. Dağın zirvesinde kar ve buzlarla kaplı bir krater vardır. Bundan örtülü dağın tepesi yaz-kış sürekli karla kaplı şekilde beyaz görünür. Büyük Ağrı’ nın üzerini bulut örter ve tepe kısmına yazın bile kar ve yağmur yağar.

Ağrı Dağı yaklaşık 17 km. yarı çapında bir taban üzerine oturmuştur. 1188 km2 yer kaplamaktadır. etrafı 128 km. dir. Dağın tepe tarafı 3 çataldır ve en yüksekliği ığdır’ a bakandır. Kar sınırı 4000-4500 metreden başlayan dağ, geniş bir alana egemen bulunduğu için, Karaköse’ nin bir çok aşırı yerinden, ığdır ilinin ve Nahçıvan’ ın her yönünden, Van, Erzurum, Kars, Ermenistan ve iran’ ın yüksek yerlerinden görülebilir. Bu dev kütlenin yakından görünüşü heybetli ve etkileyicidir.

Dağ bir sünger bu gibi kendi suyunu kendi içine çekerek emer. Dağın emdiği suların bir bölümü Serdarbulak, Yakup, örtülü ve Topçatan kaynakları ile dışarı çıkar. lakin yarık bulamayan kar suları dağın eteklerine doğru akar. Dağ eteklerine yaylaya çıkan göçebeler, dağda çok fazla sayıda bulunan evcil ve yabani hayvan bu sulardan faydalanır.

Ağrı Dağı

memleket turizmi tarafından büyük bir öneme sahip olan; her süre karlı, her zaman dumanlı… Onun başı herzaman göklerde… Büyüleyici beyaz zirvesi sonsuza asılmış bir bulut bunun gibi ve yeryüzünden % kopmuş görünen efsane Ağrı Dağı, türkülere sinmiş, aşıklara ilham kaynağı olmuş…

Büyük Ağrı’ nın şimal yamacında ve 4000 m. yükseklikte Küp Gölü adında bir karakter göl bulunmaktadır.

Dağın zirvesinde Ağustos ayında dahi ısı –altı dereceden aşağı düşmez. Yaz mevsiminin sıcak günlerinde normal ısı 0’ ın altında -6, -10 içinde olur. Yaylası bol, otlaklarının her mevsimde otları görünür. Ağrı Dağı’ nın yamaçlarında ağaçsı nebat örtüsünün çok aşırı seyrek bulunduğu dikkati çeker. Bazı kesimlerde bodur huş ağaçlarına ve ardıç çalılıklarına rastlanır.

Kışın Doğubayazıt Ovası karla örtülü bulunduğu durumda, Ağrı Dağı’ nın güneydoğu, güney ve güneybatı yamaçlarında kar tutmayan pek çok fazla yer bulunur. Kışın buradan “kışlak” olarak kullanılıp koyun otlatılır. bilhassa inek vadisindeki mağaralar, yüzlerce koyunu barındırabilecek genişliktedir.

tarihsel belgeler, Dede Korkut Hikayeleri ile istahri ve Mukaddesi bu gibi Arap yazarlarının verdikleri bilgilere göre, önceki yüzyıllarda Ağrı yamaçlarının ormanlarla örtülü olduğu anlaşılmaktadır. bugünlerde iyice çıplak bir hal kazanan Ağrı Dağı’ nın etekleri, çevresine tespih taneleri bunun gibi dizilen köylerde çok aşırı sayıda beslenen hayvanlara çok otlama yüzünden iyice çoraklaşmakta, hatta erozyon kafa göstermektedir. Hafif bir rüzgarda örtülü, çiftlik, Türkmen ve Gölyüzü Köyleri çevresinde kum fırtınası başlamaktadır.

Evet Ağrıda gezeilcek yerlerden baksedelim azcık.

Ağrı 2014 Sayımlarına göre 549 bin kişilik bir nüfusa sahipken bu günlük istatistiklere bakılınca bir önceki yıla göre artış yerine düşme göstermektedir.

iklim şekilde ülkemizin en soğuk şehirler içinde halay başı çekenlerden diyebiliriz.

Turizm açısından gayet sık talep gören, ancak ormanlık bölge açısından çok zayıftır.

ama gezeilcek yerleri çok vardır.. Bunlardan önemli olanlardan bes tanesini yazmak istiyorum..

1. Meya (Günbuldü) Mağarası

2. Buz Mağarası

3. Urartu Kalesi

4. İshak Paşa Sarayı

5. Hamur Kümbeti

Evet Ağrı dagın mesur yemeyindenda bahsedelim..

ilin en tanınmış yemeği Abdigor Köftesi`dir. Doğubeyazıt ilçemizde yaygın olan bu köfte, içli köfteye aynı. Yöremizin en lezzetli yemeğidir. Yağsız, sinirsiz, kemiksiz sığır eti, çok fazla az miktarda soğan, bir tane yumurta ve baharatlardan yapılıyor.

Ağrı Sohbet

Muhabbett.oRg sohbet kullanıcılarımız arasında sık olarak yer saha Ağrılı bay, hanım hemşerilerimizin bizleri tercih etmesi itibariyle Ağrı`lı hemşehrilerimizin hususi olarak girip yeni arkadaşlarla tanışabileceği, sohbet edebileceği hatta bu sohbetleri günlük hayata taşıyabileceği Ağrı sohbet, Ağrı chat odalarımızı açmış


Bir önceki yazımda « makalem var.

Benzer Yazılar

Lez Chat Lez chat kanalımız sadece lez bayanlara özeldir sadece onlar orada ...

Muhabbet Muhabbet odalarımız sizler için vardır burada yeni kişilerle ...

Sohbet Sohbet odalarımız sizler için vardır . Sohbet sohbet Sohbet ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

Bedava Sohbet - Yetişkin Sohbet