Aksaray Muhabbet

1 yorum
688 okuma
20 Aralık, 2017

Her konumuza başlamadan önce İlimiz Hakında bilgiler veriyoruz. Biliyorsunuz Ve Bu günkü ilimiz Aksaray ve her ilimizde oldu gibi bu İlimizinde Adını nerden Aldını , Mesur gezilecek yerleri , Mesur Yemekleri Vb. konuları Ele alıcaz. Gelin Şimdi ;

Aksaray Adını Nereden Almıştır Kökeni Nedir Bu Konu Hakında Sizlere bilgi verelim.

Aksaray Adını Nereden Almıştır Kökeni Nedir

Aksarayın adı nereden geliyor, Aksarayın eski adı nedir, aksaray hasan dağı adını nereden almıştır
Aksaray ilimizin Adının Nereden Nasıl Hangi Sebeple Olduğunu Merak Edenler Bu Yazımıza Göz Atsınlar.
Tarihte kurulan her köyün, her şehrin adının ister gerçek olsun, ister rivayet, isterse efsane bir hikayesi olmaktadır. Aksaray’ın da ismi meselesinde bir çok fazla rivayet, bir çok efsane anlatılır. ilk adının ı. Hattuşili’ye ait eski Hitit metinlerinde geçen “Nenessa (Nenossos) olduğu sanılmaktadır.mt.ö. 718 yılında Yeni Asur kralı ıı.Sargon vergi vermeyi durduran ve Muşkili Mita (Frig kralı Midas) ile Kargamış Kralı Pisiris ile işbirliğine giren şinukhtu’lu Kiaki’ye karşı Tabal seferi başlatmıştır. Aksaray yakınlarında olduğu düşünülen bu kentin adı, eski Asur metinlerinde şinakhatum şekilde geçmektedir. Sefer sonucunda Kiaki’nin egemenliği sona ermiş, şinukhtu kenti Atunalı Kurti’nin yönetimine bırakılmıştır. Aksaray Merkezinde bulunan Hitit hiyeroğlifli stel de Aksaray’ın Geç Hitit dönemindeki şinukhtu kenti olduğunu desteklemektedir.

Persler bölgeyi işgal ettiklerinde “Güzel atlar ülkesi” manasına gelen “CAPPADOCıA” adını bu bölgeye vermişlerdir. “Garsaura” şekilde adlandırılan Aksaray’a metreö. 42’de son Kapadokya Kralı Archelais kendi adına atfen “Kolonea-Archelais” adını vermiştir. Orta çağlarda, Bizans Döneminde bu adın “Taxara” halinde değiştiği izlenir. En eski Selçuknamelerde “Aksera, Aksara” sözcükleri kentin adı şekilde kullanılmıştır. Aksaray’da büyük evliyalar yetişmesinden dolayı, bir öteki adı da “şehr-i Süleha” dır. Evliya çelebi Seyahatnamesinde bu kent, “Piga Helena” şekilde nitelemiştir.

“Aksaray” adına dair rivayetler şöyledir;

Dar-üs-Zafer

Haçlı seferleri sırasında ıı. Kılıçarslan başkent Konya dışında askeri bir üs kurmayı düşünür. Bunun için de günümüzdeki Aksaray’ı seçer. şehri sağlam surlarla, medrese, cami, hastane, bedesten vb. kamu yapılarıyla süsler. Her zafer dönüşünde Aksaray’a uğrar, şenlikleri burada başlatır. şehire de”Zafer Yurdu” manasında “DAR – üS – ZAFER” adını verir.

şehr-i-Süleha

Kılıçarslan burayı o kadar çok aşırı sevmektedir ki, kötü niyetli şahısların bu kente giremeyeceğine dair bir ferman çıkartır. Suç işleyenin hemen başı vurulacaktır. Evliya çelebilnin anlattığına göre bu amaçla sarayın giriş kapısının iki yanına tunçtan iki aslan heykeli yaptırır. Bunlar şehre gözcülük eder, fena niyetli bireyler kente girdiklerinde aslanlar ağızlarından çıkardıkları alevlerle onları yakar, kül ederler. Bu yüzden iyilerin, doğruların, salihlerin yaşadığı Aksaray’a “iyilerin yurdu”, “Salihlerin şehri” anlamına gelen “şEHR-i SüLEHA” ismi verilmiştir.

Ah Saray – Aksaray

Bir zamanlar Selçuklu sultanlarından birinin çok sevdiği kızı hastaıanır. ülkenin bütün hekimleri saraya çağırılır, ama hastalığın sebebi anlaşılamaz. Kızın “Ah Saray” iniltileri odalarda yankılanmaktadır. O sırada saraya derviş kılıklı bir adam gelir. Sultandan izin alıp hastayı görür, konuşturur, nabzını dinler. Sevda kelimeleri geçtikçe kızın nabzının hızlandığını görür. Kızın kime sevdalı olduğunu, onun nerede yaşadığını öğrenir. Kız saraydan kurtulup sevdiğine kavuşamayacağını düşündükçe “Ah Saray” diye inlemektedir. Derviş, sultanın huzuruna menfaat. Sultana:

– Sultanım gözdenizin kurtulmasını ister misiniz? diye sorar. Sultan;

– “Evet, onun yaşaması, benim yaşamamdır,” der. Derviş öğrendiklerini Sultana anlatır, hastalığın dermanının iki sevdalının evlendirilmesi olduğunu söyler.

Rivayetlere göre delikanlıyı buldurup, getirtir. Düğün, dernek kurulur. Bundan sonra “Ah Saray” iniltileri AKSARAY’a dönüşür.

Niğde’den ayrılarak kendi vilayet statüsünü kazanmıştır.

Camileri ve müzeleriyle ünlü olan bu ilimiz turizm olarak yoğun şekilde zengindir. iktisat şekilde geçimini sanayi ile elde etmektedir.

Her geçen gün şehrini geliştiren Aksaray da sizlere gezilebilicek yerlerle baş başa bırakalım.

Evet Aksaray İllimize gidip Görülmesi gereken Yerlerden bazılarını yazmak istiyorum. Sevgili okurlarımız Aksaray İllimize giderseniz Kesin Bu yerlere Ugrayın pişman Olmazsınız 🙂

Aksaray Saat Kulesi Aksaray Müzesi Manastır Vadisi Aksaray Sultan Hanı Hasan Dağı Ihlara Vadisi Aziz Gregorius Kilisesi Güzel Yurt Evleri Ağaç Altı Klisesi Eğri Minare

Evet Gelelim Leziz Yemeklerine Aksaray Mutfağından 10 Yöresel Yemek Sıralıyacam Sizlere Kesin Gidince tadın bu Yemeklerden aman Parmaklarınıza Dikat edin Ben nerdeyse Yiyordum. 🙂

Tek başına günü kurtaracak güçte: Sıkma. …

Bir çorbadan çok daha fazlası: Bamya çorbası …

Et yemeği sevenlere: Aksaray tava. …

Pilavsız olur mu hiç: Mantarlı bulgur pilavı …

Bayat ekmekler değerlensin: Papara. …

Kaymağın en güzel hali: Çiğleme. …

Menemen sevenler buna bayıldı: Karıştırma.

Aksaray Muhabbet , Sohbet

Gelelim Asıl Konumuza Sevgili okurlarımız Aksaray Muhabbet Sitemizde Sizlerde Aksaraylı Hemsilerinizle Bay veyahut Bayan karışık bir Şekilde Sohbet , Muhabbet, chat yaparak zaman geçire Bilirsiniz..

Yazımızı Güzel Bulduysanız Lütfen Yorum Yaparak Sizde bize destek Çıkarmısınız.. Teşekürller.


Bir önceki yazımda « makalem var.

Benzer Yazılar

Kaliteli sohbet ortamı bizim işimiz, mobil sohbet odaları ve mobil arayüz ile ...

Kaliteli sohbet ortamı bizim işimiz, mobil sohbet odaları ve mobil arayüz ile ...

Kaliteli sohbet ortamı bizim işimiz, mobil sohbet odaları ve mobil arayüz ile ...

YorumlarYorumlar (1 Yorum)

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

Bedava Sohbet - Yetişkin Sohbet