Amasya Muhabbet

yorum yok
785 okuma
20 Aralık, 2017

Amasya Adının Kökeni

Eskiçağda bir çok Anadolu şehrinin kurucu (ktistes) tanrısı ve ya kahramanının bulunduğu bilinmektedir. Bu mitolojik kurum Amasya için de geçerlidir.
Roma imparatoru Septimius Severus (m.S. 193-211) dönemine ait bir Amasya sikkesi üzerinde yer saha ERMHC KTıCAC THN POLıN yazıtından hareketle Hermes’in Amasya kentinin kurucu tanrısı bulunduğu kabul edilmektedir.
Bu kısa açıklamadan sonra Amasya adının tarihçesine istikbal olursak;
Hitit belgelerine göre Amasya’nın bilinen ilk adının Hakmiş [Khakm(p)is] bulunduğu sanılmaktadır. Bu isimin Perslerin Amasya’yı fethine kadar devam ettiği değerlendirilmektedir.
Amasya’nın Mitridates Krallığı Dönemi`ndeki ismi “Amasseia” dır. özellikle M. ö. ıı. yüzyıldan itibaren darp edilen Amasya şehir sikkelerinde AMASSEiA ibaresi aleni görülmekte. Zaten coğrafyacı Strabon’da Amasya için Amaseia sözcüğünü kullanmaktadır.
Amaseia sözcüğü, “Ana Tanrıça” yı kasteden ‘Ama’ ve onun çeşitlemesi olan ‘Mâ’ ibaresi ile bağlantılıdır. Bundan hareketle denilebilir ki Amaseia “Ana Tanrıça Mâ’nın şehri” anlamına gelmektedir.
Ana Tanrıça Mâ, Perslerin Anadolu’yu fethinden sonra tapımı yaygınlaşan doğu kökenli bir tanrıçadır. tıpkı zamanda bu tanrıça Mitridates ve Kapadokya’nın mahalli tanrıçasıdır. Amaseia sözcüğü de Persler zamanındaki asıl söyleniş şeklinin Hellen ağzına uydurulmuş biçimidir.
Roma döneminde Amaseia adı fazla bir değişikliğe uğramadan AMACıAC (Amasia) olarak kullanılmıştır. mesela, imparator Septımıus Severus, Caracalla ve Severus Alexander döneminde darp edilmiş Amasya şehir sikkelerinde AMACıAC adını görmekteyiz.
Bizans Devri`nde de Amasia adının değişmeden devam ettiği bilinmektedir.
Amasya’nın adı Danişmendliler zamanında ise bazen Amasiyye, kimi de şehr-i Haraşna olarak anılmıştır.
Selçuklu, ilhanlı, Beylikler ve Osmanlı imparatorluğu döneminde de Amasya ismi herhangi bir değişikliğe uğramadan günümüze kadar gelmiştir.

Amasya’da gezilecek en iyi 10 yer

II. Beyazıt Camisi ve Külliyesi.

Boraboy Gölü Tabiat Parkı 83 yorum. 2/18, yapılacak şey, bölge: Amasya. …

Kral Kaya Mezarları .

Amasya Kalesi.

Amasya Arkeoloji Müzesi.

Sabuncuoglu Tıp ve Cerrahi Müzesi.

Minyatur Amasya Muzesi.

Hazeranlar Konağı .

Amasya’nın meşhur yemekleri

Çatal çorba, sakala çarpan, toyga çorbası, cilbir, helle çorbası, kesme ibik çorbası, yarma çorbası.
Etli Yemekler:
Bakla dolması, etli bamya, keşkek, ciğer sarması, göbek dolması, madımak, mıhlama, mumbar, işkembe, pastırmalı pancar, patlıcan pehli, pastırma pağallemesi, pirpirim, sirkeli ciğer ve sulu köfte.

Amasya Muhbbet , Sohbet Odalarımızda Hoş Sohbetler Sizleri bekliyor.


Bir önceki yazımda « makalem var.

Benzer Yazılar

Kaliteli sohbet ortamı bizim işimiz, mobil sohbet odaları ve mobil arayüz ile ...

Kaliteli sohbet ortamı bizim işimiz, mobil sohbet odaları ve mobil arayüz ile ...

Kaliteli sohbet ortamı bizim işimiz, mobil sohbet odaları ve mobil arayüz ile ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

Bedava Sohbet - Yetişkin Sohbet