Ankara Muhabbet

yorum yok
659 okuma
21 Aralık, 2017

Evet Sayın Okurlarımız Ankara İLimizden Sizlere Öncelikle Bahsetmek İstiyorum . Ankara ili adını nerden almıstır , Ankarada gezilicek yerler , Ankaranın mesur yemeklerinden sizlere bahsetmek istiyorum..

Ankara adı nereden geliyor ?

Ankara adıyla ilgili şekilde “kaynaklara dayalı” kati bir tespit bulunmamaktadır. ayrıca bazı eskiçağ efsaneleri ve rivayetler şehrin adının geldiği noktayla ilgili fikir vermektedir.
Bu efsanelerden birine göre Frigya Kralı Midas’ın bir deniz çapası [Anker] bulduğu yerde bu şehri ilk defa kurmasıyla şehir de adını Anker kelimesi şekilde almıştır. Grek müverrihi Pausanıas, söz konusu çapanın kendi zamanında (m.ö ıı. asır) Jupiter mabedinde muhafaza edildiğini yazmaktadır. Roma hakimiyeti dönemine ait bazı sikke ve madalyonlarda gemi çapasının Ankara şehrinin arması bu gibi kullanıldığı görülmekte. Bu tarihi görüşlerin yanı sıra şehrin adının Grekçe Agheridha (koruk) , Anguri (salatalık) kelimesiyle ilgili bulunduğu söylenmektedir.

Şehrin adıyla ilgili en yaygın ve kabul gören kanaatlerden bir tanesi de; Frigçe “Ankas” kelimesidir. Karışık anlamına gelen bu kelimeye “kayalık, dar boğaz” manaları da verilir. Bir vadi birlikte kurulmuş olan Ankara şehrinin fiziki görünümü bu adlandırmaya müsait düşmektedir.
ilkçağda Anadolu’da ilk güçlü devleti kuran Hititlerin Orta Anadolu’da kurdukları “Ankuwa” şehrinin de şimdiki Ankara şehrinin yerinde kurulmuş olabileceği olası. Dolayısıyla Ankara ismine yakın fonetiğin Hititler döneminde de varlığı dikkat çekicidir.
Türk-islam kaynaklarında şehrin ismi Farsça “Engü” (üzüm) kelimesine bağlanmış bir diğer deyişle, şehir kalesinin “angarya” ile yaptırıldığı için şehre böyle bir ad verildiği ifade edilmekte. Eski Arap coğrafyacıları da genelde şehirden Ankara olarak söz etmekteler.
Selçuklular döneminde şehrin ismi Engürü, Enguriye, Engure ve Ankara şekilde geçmektedir. aynı devre ait Batılı kaynaklarda Angora, Angurie şeklinde geçer. Osmanlı kaynaklarında ise; Engürü ve Ankara ismi kullanılmıştır.

Ankara isminin kökeni:

Ancyra-Sebaste-engürü(üzüm)-engüre-engüriye-anhira-ankura-angura-angora-Ankara olarak değişime uğramıştır

Evet Ankara İlimize Ait Gezilicek yerlerden bahsetmek yani sizlere gitmeniz gereken önemli yerlerden bi kaç yer paylaşmak istedim ankaranın heryeri çok güzeldir zamanız olucak bastan aşaya gezilicek bir memleketir..

Hacı Bayram Camii. Gençlik Parkı Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi. Anadolu Medeniyetleri Müzesi. Ankara Etnografya Müzesi. Türk Hava Kurumu Müzesi. Hamamönü Tarihi Ankara Evleri. Ankara Kalesi.

evet birde Ankara Yemekleri ve İçeceklerinden sizlere bahsetelim..
Aslında tüm konularımızı bir araya topluyoruz.. kısaca sizlere bahsediyoruz umarım yazılarımızı beyeniyorsunuzdur Lütfen Yorumlarınız ile kötü yada iyi bunları belirtiniz.. tşkler..

Ankara Yemekleri ve İçecekleri

Bunları Yemeden Ankara’dan Dönme

eğer Ankara iline yolunuz düşüyorsa ve Ankara’da ne yenir diye merak ediyorsanız işte size Ankara’nın meşhur yemekleri. Başkent Ankara ilinin yöresel yemeklerine göz atın ve Ankara’ya gidince bu yemeklerin tadına bakmadan dönmeyin. işte Ankara ilinin yemeden dönülmemesi yemekleri…

Eski Ankara mutfağı evin en büyük yönünü meydana getirirdi. Bir tarafta ocak ve tandır, bir tarafta kışlık erzakın muhafaza edildiği kiler bulunurdu. Kilerler çoğunlukta iki katlı olur ve yukarı kısmına mü-sandere denirdi. Mutfağın bir kenarına odun istif edilirdi. Yemekler yere serilen sofralarda yenir, öncelikle büyükler, sonra ev halkı otururdu.

işte Ankara Yemekleri

Ankara çorbaları

Aş çorbası, dutmaç, keşkek çorbası, miyane çorbası, sütlü çorba, tarhana çorbası, toyga çorbası
Ankara Et Yemekleri

Ankara tavası, alabörtme, calla, çoban kavurması, ilişkik, kapama, orman kebabı, patlıcanlı et, sızgıç, siyel, siyer.

Ankara Pilavları

Bici, bulgur pilavı, oğmaç aşı, pıtpıt pilavı.
Ankara Köfteleri

Kadınbudu köfte, mucirim köftesi, yumurtalı köfte, tohma, tiritli köfte.
Ankara Dolmaları

Efelek dolması, mantı, şirden dolması (bumbar), yalancı dolma, yaprak dolması.

Ankara Börekleri ve çörekleri

Altüst böreği, ay böreği, bohça böreği, entekke böreği, hamman, kana, kol böreği, papaç, pazar böreği, tandır böreği, yalkı.
Ankara türlü Yemekleri

Carcıran, bici aşı, çılbır, çırpma, göçe, göter, kaile, keşkek yemeği, köremez, mıhlama, omaç, papara, saz, tamtak tiridi, topaç.Ankara Hamur işi YemekleriBazlama, cızlama, gözleme, nevizme, öllüğün körü, su böreği.Ankara Tatlıları ve KompostolarıAyva boranası, baklava, bırtlak, daşlak, ekir, fıslak, höşmerim, kabak tatlısı, karga beyni, kar helvası, kaygana, köyter, omaç, perçem, saraylı, tiltil helvası, tuhafiye, zerdali boranası, zerdali hoşafı.Ankara EkmekleriBazlamacın, bezdirme, gizleme, çerpit, ebem ekmeği, kartalaç, kömbe, kete, saçkıran, şerit, yarımca.Ankara Yemekleri konusunda Kısa BilgilerAnkara Kızılay Simidi
Ankara dışında öteki bir yerde yapılamayan bu simit koyu renkli ve bol susamlı bir simittir. 1-2 saat arasında tüketilmesi gereken bu simit Ankara’nın en ünlü lezzetlerindendir.
Ankara Beypazarı Kurusu

Bir çeşit tereyağlı galeta olan Beypazarı kurusu odun fırınında pişer ve Ankara’dan öteki hiçbir yerde aynı lezzetle yapılamaz.
Ankara Balı

sırf Atatürk Orman çifliği’nde, sınırlı miktarda üretilen Ankara balı kentin en meşhur tatlarındandır.
Ankara Tavası

Koyun eti ve Kızılcahamam pirincinden yapılan pilavın karışımından meydana gelen bu eşsiz lezzetteki yemek Ankara’da her zaman tatmanızı önerdiklerimiz arasında.
Ankara’dan Yemek Tarifleri

Ankara Tavası Yemek Malzemeleri

400 gr. kuzu eti
4 yemek kaşığı tere yağı
15 tane arpacık soğanı
2 küçük havuç
1 su bardağı iç bezelye
1 çay fincanı yoğurt
1 çay bardağı un
3 adet yumurta
1/2 demet maydanoz veya dereotu
tuz, karabiber

Ankara Tavasının Hazırlanışı

Bir tencerede etler tereyağında kavrulur. Arpacık soğanları, bezelye ve halka halka doğranmış havuçlar ilave edilerek sotelenir. üzerini kapatacak miktarda su eklenir ve kaynamaya bırakılır. öteki bir kapta yoğurt, yumurta ve un ile bir terbiye hazırlanmaktadır.

Etler piştiğinde tuz karabiber ile tatlandırılır ve hazırlanmakta olan terbiye yavaş yavaş ilave edilir. Maydanoz yahut dereotu ile ezeri süslenerek servis edilir.

Ankara Sebzeli Bulgur Pilavı Yemek Malzemeleri

1 su bardağı bulgur
1.5 su bardağı sıcak et ya da tavuk suyu
1 adet soğan
2 tane dolmalık biber
2 adet domates
1 tane patlıcan
1 adet havuç
1 adet patates
1 su bardağı iç bezelye
1 yemek kaşığı tere yağı
kırmızıbiber, karabiber, tuz

Ankara Sebzeli Bulgur Pilavının Hazırlanışı

Havuç ve patates küp küp doğranır. Bezelye ile beraber haşlanır. Patlıcan, dolmalık biber ve domatesler küçük küçük doğranır. Bir tencerede yemeklik doğranmış soğanlar tereyağında hafif pembeleşene kadar kavrulur. Patlıcan ve dolmalık biberler ilave edilip, sürekli karıştırarak kavurmaya devam edilir.

Ankara Muhabbet , Ankara Sohbet


Bir önceki yazımda « makalem var.

Benzer Yazılar

Kaliteli sohbet ortamı bizim işimiz, mobil sohbet odaları ve mobil arayüz ile ...

Kaliteli sohbet ortamı bizim işimiz, mobil sohbet odaları ve mobil arayüz ile ...

Kaliteli sohbet ortamı bizim işimiz, mobil sohbet odaları ve mobil arayüz ile ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

Bedava Sohbet - Yetişkin Sohbet