En Yaygın 10 Sağlık Sorunu

2 yorum
1.098 okuma
26 Kasım, 2017

Fiziksel Aktivite ve Beslenme

Araştırmalara göre , fiziksel olarak genç kalmanın bazı kanser, kalp hastalığı ve şeker hastalığı gibi bazı hastalıkları önlemeye veya geciktirmeye yardımcı olabileceğini ve ayrıca depresyonu hafiflettiğini ve ruh halini geliştirdiğini gösteriyor. Hareketsizlik genellikle ilerleyen yaşa eşlik eder, ancak buna mecbur değildir. Egzersiz ve yürüyüş programları için yerel kıdemli merkezlere ve Spor merkezlerine danışın. Egzersiz gibi, yalnız yaşamak ve Çok yemek yerseniz yeme alışkanlıklarınız genellikle iyi değildir. Başarılı yaşlanmanın besin öğeleri bakımından zengin gıdaları tüketmesi ve şeker ve tatlılarda bkaloriden kaçınması önemlidir.

Fazla kilolu ve şişmanlık

Aşırı kilolu veya obez olmak hipertansiyon, tip 2 diyabet, koroner kalp hastalığı, inme, safra kesesi hastalığı, osteoartrit, uyku apnesi, solunum problemleri, dislipidemi ve endometriyal, meme, prostat ve kolon kanserlerinden ölme şansınızı arttırır. Obezite ile ilgili derinlemesine rehberler ve pratik tavsiyeler Ulusal Sağlık Enstitüleri Ulusal Kalp Akciğer ve Kan Enstitüsünden edinilebilir.

Tütün

Tütün, ABD’de hastalığın ve ölümün en büyük önlenebilir nedeni. Tütün kullanımı şimdi “Tütün bağımlılığı hastalığı” olarak adlandırılıyor. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), sigarayı bırakmaya çalışanların doktorlarının desteğini alması durumunda daha başarılı olduklarını söylüyor.
Madde bağımlılığı

Madde bağımlılığı genellikle uyuşturucu ve alkol anlamına gelir. Bunlar genellikle yaşlılarla ilişkiye girmediğimiz iki alan olmakla birlikte, yaşlılar, genç insanlar gibi, hukuki ve yasadışı uyuşturucu ve alkol kullanarak kendi kendine ilaç tedavisi yapabilir; bu durum, ciddi sağlık sonuçlarına neden olabilir. Buna ek olarak, yaşlılar bilerek veya bilmeyerek ilaçları karıştırıp alkol kullanabilirler. Yaşlı vatandaşlarla ilgili klişelerimiz nedeniyle birçok sağlık personeli yaşlılara olası madde bağımlılığı konusunda soru sormaz.
HIV / AIDS

ABD AIDS vakalarının% 11 ila 15’i 50 yaşın üzerindeki yaşlılarda görülür. 1991 ve 1996 yılları arasında, 50 yaş üstü erişkinlerde AIDS, genç yetişkinlerden iki kat daha hızlı yükselmiştir. Yaşlıların prezervatif kullanmaları pek olası değildir, doğal olarak yaşla zayıflayan bağışıklık sistemlerine sahiptirler ve HIV belirtileri (yorgunluk, kilo kaybı, demans, deri döküntüleri, şişmiş lenf düğümleri) yaşlılıkta görülebilecek belirtilere benzer. Yine, cinsel aktivite ve uyuşturucu kullanımı açısından yaşlanmakla ilgili stereotipler bu sorunun farkına varmadan devam ettirmektedir. Bu nedenle, yaşlılar araştırmada, klinik ilaç denemelerinde, önleme programlarında ve müdahale çabalarında iyi temsil edilmemektedir.

Akıl sağlığı

Demans yaşlanmanın bir parçası değildir. Demans hastalığa, ilaçlara tepkiler, görme ve işitme bozuklukları, enfeksiyonlar, beslenme dengesizlikleri, diyabet ve böbrek yetmezliğine bağlı olabilir. Demansın birçok formu vardır (bazıları Alzheimer Hastalığı dahil) ve bazıları geçici olabilir. Doğru tanı ile yönetim ve yardım gelir. En yaygın yaşam boyu zihinsel sağlık durumu depresyondur. Tedavi edilmediği takdirde, yaşlılarda depresyon intihara yol açabilir. İşte şaşırtıcı bir gerçek: Yaşlı beyaz erkeklerde intihar oranı ergenlik çağındaki diğer yaş gruplarına göre daha yüksektir.

Yaralanma ve Şiddet

Yaşlılar arasında düşmeler, yaralanmaların, travmaya hastaneye yatışların ve yaralanmalardan ölenlerin önde gelen nedenidir. Her üç yaşlıdan biri (65 yaş ve üstü) her yıl düşecektir. Yaralanmayı azaltmaya yönelik stratejiler denge ve güç artırıcı alıştırmalar ve ilaç incelemesini içerir. Evdeki değişiklikler yaralanmaları azaltmaya yardımcı olabilir. İzinsiz girişi önlemek için ev güvenliği gereklidir. Evde kullanılan yangın önleme cihazları yerinde ve kullanımı kolay olmalıdır. 65 yaş ve üstü insanlar genel nüfus kadar bir ev yangınında ölme ihtimali iki kat daha fazladır.


Bir önceki yazımda « makalem var.

Benzer Yazılar

Kış mevsiminde sağlıklı olmanın yolları nelerdir? 1) VÜCUDUNUZU DIŞ ...

Ağız kokusunun nedenleri nelerdir? Ağız kokusu, bunu itiraf etmek istemeyen ...

Türk spor severlerinde yakında tanıdığı Yunan golcü Theofanis Gekas, ...

YorumlarYorumlar (2 Yorum)

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

Bedava Sohbet - Yetişkin Sohbet