Eskişehirspor’un zor günleri

yorum yok
445 okuma
26 Kasım, 2017

Bir efsane yok oluyor! Eskişehirspor’un zor günleri.

Türk futbolunda bir çok ilke imza atmış, futbolumuzun efsane kulüplerinden birisi olan Eskişehirspor tarihinin en zor günlerini yaşıyor.

Maddi açıdan çok zor günler geçiren kırmızı siyahlılarda kongre öncesi kulüp sahipsiz kalırken, yapılacak umumi kurul öncesi henüz bir başkan adayı çıkmadı.

201502-18 sezonunda Süper Lig`den TFF 1. Lig`e düşüş gösteren Es-Es, çok fazla iyi bir kadro kursa da direkt Süper Lig`e çıkamadı ve play-offlara katılmayı başardı. ancak al siyahlılar play-off finalinde Göztepe`ye penaltılar sonunda yenilerek Süper Lig`e çıkma şansını kaybetti.

FıFA`daki alacaklı dosyaları itibariyle de zor günler geçiren Eskişehirspor`da başkan Halil ünal görevinden istifa etti. Halil ünal`ın ardından ise başkanlığa Sinan özeçoğlu seçildi. Bu arada kırmızı siyahlılara FıFA`dan iki devre transfer yasağı gelirken, TFF nedeni ile da üç puanı silindi.

Bu şartlar altında mücadele eden Eskişehirspor`da üç puan silme cezasının ardından teknik direktör Sergen Yalçın da görevinden ayrıldı. Bir zaman sonra ekonomik sıkıntılarla baş edemediklerini belirten başkan Sinan özeçoğlu da konrge kararı aldı. lakin olağanüstü umumi kurul öncesi yeni bir başkan adayı ortaya çıkmadı. 22 Kasım`da yapılması planlanan kongre ise yeterli katılım olmaması itibarı ile 29 Kasım çarşamba gününe ertelendi.

FUTBOLCULAR ANTRENMANA çıKMADı

Kongreye sayılı günler kala kulübün sahipsiz kalmasına tepki işaret eden futbolcular, camianın bu hale tepkisizliği ve sahipsizliğini protesto etmek için antrenmana çıkmadı.

`SON MAçıMıZ olabilmektedir`

Takım kaptanı Erkan varlıklı de bugün oynayacakları çaykur Rizespor maçı öncesi yaptığı açıklamada, Rizespor karşılaşmasının son maçları olabileceğini söyledi.

Erkan zengin, taraftarın çaykur Rizespor maçında tribünleri doldurmasını istediklerini belirterek, “Bizler sahada kanımızın son damlasına kadar savaşırken, sizlerin de 35 bin şahıs ile tribünlerden bizlere destek olmanızı istiyoruz” dedi.

Yaptığı açıklamada, belki de çaykur Rizespor maçının son maçları olacağının altını çizen zengin 35 bin kişilik stadyumun dolmasını istedi.

varlıklı, “Bizler, Büyük Eskişehirspor camiasının futbolcuları şekilde, sezon başında kulübün henüz bir başkanı bile yokken, her şeyi göze alarak buraya geldik. Geldiğimizde tesiste yiyecek yemeğimiz bile yoktu. şartlar ne olursa olsun çalışmalarımıza başlayıp, Eskişehirsporumuzun layık olduğu yere getirmek için elimizden ne geliyorsa yapmaya başladık. şu lahza geldiğimiz noktada sezon başından daha kötü bir hale gelmiş bulunuyoruz. Eskişehirspor`un bu zor durumunda 29 Kasım 2017 çarşamba günü gerçekleşecek olan, sonucu soru işaretleri ile dolu Olağanüstü genel Kurul öncesi, Pazar günü çıkacağımız çaykur Rizespor maçında bu takımın tek ve gerçek sahibi olan büyük Eskişehirspor taraftarından isteğimiz şudur: çarşamba günü umumi kuruldan ne çıkacağını bilmediğimiz, kulübün ileride nelerle karşılaşacağını bilmeden tek görevimiz olan Eskişehirspor`un layık bulunduğu yere getirmek için bizler sahada kanımızın son damlasına kadar savaşırken, sizlerin de 35 bin kişi ile tribünlerden bizlere destek olmanızı istiyoruz. Nasıl ki ulusal maçımızda tribünlerimiz tıklım tıklım ise, tıpkı biçimde bu maçta da sizlerden bütün koltukları doldurmanızı istiyoruz. Belki de çaykur Rizespor maçı son maçımız olacak” dedi.

BiR çok fazla iLKE iMZA ATTı

* 8 istanbul, 4 izmir, 4 Ankara takımı olmak üzere 16 takımın mücadele ettiği 1. Lig`e bu 3 vilayet dışında çıkan ilk takımdır.

* Kurulduğu sene şampiyon olan ilk Türk takımıdır. Dünya genelinde de 2. takımdır

*türkiye`de ilk uluslararasi futbol maçı naklen yayınını Eskişehirspor-Dinamo Moskova maçından yapılmakta idi.

*1971-1972 sezonunda, Eskişehirspor`un 63 gol attığını ve bunun 1. Galatasaray (34) ile 4. Beşiktaş`ın (28) attığı gol toplamından fazladır.

*2000-2001 sezonu sonu nedeniyle, galibiyeti mağlubiyetinden fazla 5 takımdan biridir. (242/230, digerleri, GS, FB, BJK, TS) aynı tarih sebebiyle, attığı yediğinden fazla 6 takımdan biridir. (761/739, diğerleri, GS, FB, BJK, TS ve Sarıyer)

*Eskişehirspor aldığında Beşiktaş`ın henüz türkiye Kupası (Federasyon Kupası)`nı almamıştı.

*Cumhurbaşkanlığı, memleketimiz Kupası ve Başbakanlık Kupalarının üçünü birden ele geçiren 6 takımdan birisi olduğunu, (diğerleri, FB, GS, BJK, TS ve Ankaragücü)

*Fethi Heper`in, Mikelli maçında attığı 4 golle, bir uluslararası karşılaşmada maksimum gol atan Türk futbolcusudur.

* ingiltere Kraliçesi`ne çiçek gönderen ilk ve tek Türk futbol taraftarı Eskişehirspor taraftarıdır. Eskişehirspor taraftarının ingiltere kraliçesine, ingiltere`de tedavi gören futbolcuları Necdet Yıldırım`ın tedavisi ile ilgilenmesi amacıyla çiçek göndermiştir ve Kraliçe`de bu mesaja cevap vermiştir.

* Tribünlerde topluca tezahürat yapan ilk taraftar grubu Eskişehirspor`dur. Türk tribünlerinde maçlarda sırf uğultu hakimken Amigo Orhan Türk Futbol tarihinde bir devrime imza atar: her zaman bir ağızdan tezahürat. derhal ardındansa şu sözler ortaya çıkıyor. “Es Es Es Ki Ki Ki Eski Eski Es”

* Türk futbol tarihindeki ilk deplasman. ülkemiz tribünlerinde insanlar sırf içerideki maçları izlemeye giderken ve gene Amigo Orhan öncülüğündeki EsEs taraftarı deplasmanlara da gider ve başka takımlara kendi evlerinde tribün nedir nasıl yapılmaktadır öğretir.

*Türk futbol tarihinin ilk koreografisi. Amigo Orhan ve büyük EsEs taraftarına artık maçlarda bağırmak, deplasmanlara gitmek yetmez ve gene ülkemiz tribünlerinde yeni bir ilke imza atarlar.

* ülkemiz`de ilk Deplasman taraftar rekoru da Eskişehirspor taraftarınca kırılmıştır. Konya`da oynanan Eskişehirspor – Aydınspor maçında 32.000 şahıs polis kayıtlarına geçmiştir. memleketimizde olduğu bu gibi dünya genelinde de rekorlar arasındadır.

*Eskiyehirspor son şekilde imza attığı “ilk” ise hayranlık uyandıracak cinsten. Eskişehirspor 2012 yılında Avrupa Ligi eleme turunda karşılaştığı iskoçya`nın St. Johnstone takımı arasındaki ilişki ve etkileşim görenleri şaşırtıyor. iki takımın karşılaşmalarının ardından her iki takımda kendi liglerinde birbirlerinin forma renklerini kullandılar. Bugün St. Johnstone kentinin tamamı Eskişehirspor taraftarı olmuş halde. St. Johnstone takımının tribünlerinde büyük bir Eskişehirspor bayrağı her maçta asılı durmaktadır. Eskişehirspor`un bazı maçlarına St. Johnstone taraftarları da topluca gelerek, kırmızı siyahlı takıma destek veriyor.

Evet bir eskisehir sporlu olarak bu çok üzücü bir durum efsane eskisehir spor yok olmasın 🙁 HER ZAMAN HER YERDE ESKİSEHİR SPOR. AŞKI DERYA.


Bir önceki yazımda « makalem var.

Benzer Yazılar

Türk spor severlerinde yakında tanıdığı Yunan golcü Theofanis Gekas, ...

Süper Lig`in ilk yarısının son haftasında Beşiktaş, deplasmanda Demir küme ...

Süper Lig`in 17. haftasında Fenerbahçe, Atiker Konyaspor deplasmanına misafir ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

Bedava Sohbet - Yetişkin Sohbet