Geleceğin Yiyeceği: Soylent

5 yorum
933 okuma
19 Kasım, 2017

Soylent, yaşamak için ihtiyacınız olan her şeyi tek bir şişede veriyor ve hayatınız boyunca başka bir şey yemeden yaşayabileceğinizi iddia ediyor.
Öncelikle belirtelim. Soylent, sizin bizim için değil. Yemekten zevk alanlar, dünyanın en sağlıksız yemeklerini lezzet uğruna gümbürdetenler için değil.

Soylent, sağlık delileri ve yemeği sadece “Bu günü de kurtardık” diye yiyenler için. Bir de astronotlar. Tabii dünyada açlığı bitirmek için bir umut olması da artı sayılabilir.

Bu gördüğünüz paket bir gıda taksivesi değil. Gıdanın ta kendisi. Amerika’nın sağlık bakanlığı FDA de bunu kabul ediyor. Soylent, “Maksumum besleyici komponenti minimum eforla almak” için tasarlanmış. Yemek yemeyi sevmeyen ve masasından yemek için kalkmayı zaman kaybı olarak gören bir yazılımcı tarafından icat edilmiş.
Toz veya içecek olarak gelen Soylent içinde soya proteinleri, algal yağı, pancardan elde edilen kompleks bir karbonhidrat türü ve avuç dolusu mineralle vitamin var. Bu şu anlama geliyor. Hayat boyu Soylent içerek yaşayabilirsiniz ve vücudunuz da “Koçuma bak, sağlıklı besleniyor kerata” diye sizi tebrik eder. Çünkü metabolizmamıza bakarsak Soylent içmekle çok sağlıklı bir öğün yemek arasında hiçbir fark yok.

Bir porsiyon Soylent, 500 kalori ve gün içinde ihtiyacımız olan besleyici komponentlerin %25’ini içeriyor. Yani teoride sağlıklı bir insan, günde dört öğün soylent yiyerek yaşayabilir. Hafif vanilyalı bir tadı var ama genellikle nötr diyebiliriz. Hayat boyu içeceğinizi düşünerek özellikle bir aroma eklememişler, bıkmayalım diye.
İşin acayibi de şu. Soylent’i icat eden Rob Rhinehart, yıllardır Soylent dışında ağzına bir gıda koymamış.


Bir önceki yazımda « makalem var.
Admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

Benzer Yazılar

Malzemeler 400 gr kıyma 1 yumurta Yarım çay bardağı galeta unu 1 diş ...

Parmak Kebap Tarifi için Malzemeler Yarım kilo kalın kesim pirzola 3 uzun ...

Bol Malzemeli Musakka Tarifi için Malzemeler 4 adet patlıcan 4 adet kabak 2 ...

YorumlarYorumlar (5 Yorum)

  • Paylasimiz cok guzel emeyinize saglik

  • Artık yemek yememe dikkat etmeliyim bu aralar teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için.

  • valla eti bol yiyeceksin suyu cok içeçeksin bol hareket yapacaksın tamamdır organik takılacaksın…

  • bence herşey olabilir nedenmi nasa ayda bile yaşam kurduguna göre yeni dünyalar keşfettigine göre bu yiyecekte dogrudur… RaMaZaN KaYmAz.. AsLaNBeY…

  • Dr. kontrol sart. Karbonhidrat diet compleks. Usun saman değil periyodik samanlama olmasi lasim. Ama vitamin dopinq, hangisi noksan o kişide ona gore, hesaman sart. Dogal olan organik beslenme en kalite olan saglik beslenme.. Saglik Spor fe denge beslenme…

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

Bedava Sohbet - Yetişkin Sohbet