KEMİK ERİMESİ (Osteoporoz)

yorum yok
854 okuma
23 Aralık, 2017

Kemik erimesi (Osteoporoz) nedir?

Kemik erimesi, “kemiklerin gözenekli hale gelmesi” şeklinde de ifade edilebilir. Kemiklerimizin en güçlü olduğu dönem 30 yaş civarındadır, daha sonra yoğunluklarını kaybetmeye başlarlar. 50 yaş ve üzerindeki kadınların yarısı yaşam süreleri içerisinde kemik erimesi ile ilişkili bir kırık yaşayacaktır.

Kemik erimesinin Belirtileri

Kemiklerinizin eridiğini fark etmeyebilirsiniz, bir kırıkla karşılaştığınızda ya da vücudunuzun duruşunda belirgin bir değişiklik olduğunda ortaya çıkabilir. Omurlardaki değişimlerin neden olduğu sırt ağrısı kemik erimesinin ilk işareti olabilir.

Kemik erimesi ve kırıklar

Kemik erimesi her yıl 1,5 milyon kırığa neden olmaktadır. Omur basısına bağlı kırıklar en sık rastlanan tipidir. Omurlarda oluşan çok küçük kırıklar sonucunda omurda çökme olabilir, bu nedenle omurganın biçimi değişebilir. Kalça kırıkları uzun süren hareket sorunlarına neden olup, ölüm riskini artırabilir. Kemik erimesi olanlarda el bileği kemikleri, leğen kemiği ve diğer kemiklerde de kırıklara sık rastlanır.

Kemik erimesi neden olur?

Kemiklerimizi yaşamımız boyunca düzenli olarak birçok kez yeniden üretiriz. Kemiklerin ana maddesi kollajen adı verilen bir proteinden oluşur, sertliğini ise kalsiyum fosfat minerali sağlar. Yaşlandıkça, ürettiğimiz kemik yapısından fazlasını kaybederiz. Kadınların kemik yoğunluğundaki en büyük değişim menopozdan 5-7 yıl sonra ortaya çıkar.

Herkeste kemik erimesi görülebilir mi?

Kemik kaybı yaşlanmanın doğal bir parçasıdır, ancak erime olarak kabul edilecek düzeydeki yoğunluk kaybı herkeste olmaz. Yaşla birlikte kemik erimesi sıklığı artar. Kadınların kemikleri genellikle daha incedir. Kadınlarda kemik yoğunluğu menopozdan bir süre sonra hızla düşer. Kemik erimesi gözlenen Amerikalıların %80’i kadındır.

Kontrol edemeyeceğiniz risk faktörleri

İnce yapılı, küçük iskeleti olan kadınlarda kemik erimesi daha fazladır. Genetik ve etnik özelliklerin de rolü vardır. Beyaz ırka mensup ve Asyalı olanlarda daha sık rastlanır. Tip 1 diyabet, romatizmal eklem hastalığı, iltihabi barsak hastalığı ve hormonal rahatsızlıklar kemik kaybı ile bağlantılıdır.
Sigara kullanma, hareketsiz bir yaşam tarzı, kalsiyum ve D vitamini yönünden zayıf gıdalarla beslenme kemik erimesi riskini artırır. Alkol tüketiminin fazla olması kemik kaybı ile bağlantılıdır, kırık riski artar. Yeme bozuklukları (kendini aç bırakma ya da doymayan iştah), kemik sağlığına darbe vurabilir. İltihap gidermek için kullanılan kortikosteroid grubu ilaçlar ve emilim bozucu obezite ameliyatları da kemik kaybı riskini artırır.

Erkeklerde kemik erimesi görülebilir mi?

Kemik erimesi kadınlarda daha yaygındır, ancak erkeklerde de risk vardır. 50 yaşın üstü erkeklerin %25’inde kemik erimesine bağlı bir kırık görülecektir. “Kadın hastalığı” olarak görülen kemik erimesi sorunu erkeklerde yeterince tanı almamış ve ilgili tetkikler yapılmamış olabilir.

Tedavi

1- Biyolojik ilaç seçeneği

Denosumab laboratuvarda üretilen bir antikordur, kemiğin yıkımını yavaşlatır. Yılda iki kez yapılan enjeksiyon ile uygulanır. Menopoz sonrası dönemde bulunan, diğer kemik erimesi ilaçlarını kullanamayan ya da bu ilaçlardan fayda görmeyen kadınlarda kullanılır. Sırt, kas ve kemik ağrıları, mikrobik hastalık riskinin artışı ve kalsiyum düzeylerinde düşme gibi yan etkiler gözlenebilir.

2- Kemik yapısını güçlendiren besinler

Kalsiyumdan zengin gıdalarla beslenmek, yaşınız kaç olursa olsun, kemikleri korumada yardımcı olur. Günde yaklaşık 3,5 bardak (su bardağı) süte ihtiyacınız vardır. Somon ve ton balıkları kalsiyumun emilmesini kolaylaştıran D vitamini içerir. Yeşil sebzeler kemik kalitesinin korunmasına yardımcı olan magnezyum içerir. Bazı gıdalar ve içecekler kalsiyum ve D vitamini ilavesi ile desteklenmiştir.

Kemiğe zarar verebilecek besinler

Bazı besinler vücuttaki kalsiyumu olumsuz etkileyebilir. Kafein kalsiyum emilimini azaltır, ancak günde üç bardaktan fazla kahve içmiyorsanız olumsuz etkisi azdır. Konserve çorba ve işlenmiş et gibi tuzlu gıdaları en az düzeyde tüketiniz. Alkol tüketiminin yüksek olması da kemik kaybına yol açabilir.

Kemik sağlığı için hiçbir zaman geç değildir

Birçok kişi 60’lı yaşlar ya da daha sonrasındaki bir döneme kadar kemik kaybı yaşadığını fark etmez. Buna karşın bu dönemde de kalsiyum tüketimini önerilen düzeylere çıkarmak ve düzenli egzersiz yapmak faydalı olacaktır. Dengeyi geliştiren egzersizler düşmeyi engelleyebilir.

Kemik erimesi ile yaşamak

Kemik erimesi erken dönemde hayatınızı etkilemeyebilir. Hareketsiz bir yaşam, kemik sağlığının kötüye gitmesine neden olabilir. Yürüyüşler bu konuda yardım sağlar. İlaveten, ağır alışveriş poşetleri ya da diğer eşyaları taşımak için yardım isteyin. Eğer denge sorunu varsa, parmaklığa tutunabilir, baston ya da yürüteç kullanabilirsiniz.


Bir önceki yazımda « makalem var.

Benzer Yazılar

Kış mevsiminde sağlıklı olmanın yolları nelerdir? 1) VÜCUDUNUZU DIŞ ...

Ağız kokusunun nedenleri nelerdir? Ağız kokusu, bunu itiraf etmek istemeyen ...

Saç Dökülmesi Nedir? Neden Olur? Saç dökülmesi mevsimsel değişiklikler, ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

Bedava Sohbet - Yetişkin Sohbet