Menemen Tarifi

yorum yok
415 okuma
1 Aralık, 2017

Bugün Sizlere Meşhur Menemen Tarfi Sunacagım Genellikle bekar insanların İdeal yemekleri 🙂 Şimdiden Afiyetler Olsun
Menemen Tarifi için Malzemeler
3-7 sivri biber
12 tane çeri domates
üç yumurta

Menemen Tarifi Yapılışı
Geleneksel bir yemeği çeri domateslerle yaptım pratiktir. Sivri biberleri enine doğranır, domatesler de küp küp doğranır ve geniş bir tavaya önce biberleri koruz kavururuz. Sönünce domatesler eklenir, iyice harç durumuna gelen yemeğe yumurtalar tek tek eklenir iki döndürülür. Sıcak servis edilir afiyet olsun.

NOT:Menemen Yemeğinin Ortaya çıkışı
“Menemen Yemeği” bildiğiniz gibi domates ile yapılan bir yemektir. Domates, ilk defa yetiştirildiği ABD’de, 1893 yılında bir mahkeme nedeni ile sebzelerle beraber saklanıp yenildiğinden “sebze” sınıfına ayrılmıştır, lakin gerçekte meyvedir. Domatesin ilginç bir tarihsel olmaktadır. Bolivya ve Peru da yabani sarı renkli bir domates türü bulunmuş ve sonra Meksika’da yetiştirilip, Kristof Kolomb’un Amerika’yı keşfinden sonra Avrupa’ya gemilerle gönderilmiştir. italyanlar, sarı renginden dolayı onu “altın elma” şekilde adlandırdı, ama çok geçmeden kırmızı türleri ortaya çıktı. Domates, Amerika’da ilk defa Thomas Jefferson nedeni ile yetiştirildi. lakin pek çok aşırı insan zehirli olduğuna inanarak yemeyi reddetti, ta ki 1900’e kadar. Uzun süre evvela pek çok Avrupalı için aşk elmasıydı, nedeniyse kullanıcılarını romantik yaptığına inanılıyordu.

Türkiye’de Domates’in tarihçesine bakacak olursak, resmi kayıtlarda 1900’lü yılların başında ilk kez Adana bölgesinde bu ürünün ekiminin yapıldığı yazmaktadır. izmir’e geliş tarihi kati bilinmemekle birlikte Ticaret ve Zahire Borsası kayıtlarından 1920’li zamanlarda Domates’in izmir ve çevresinde yetiştirilmeye başlandığını söylemek mümkün. Menemen’de Domates’in tarihçesi de izmir ile tıpkı yıllara rastlamaktadır. Nitekim, bu konudaki en kesin kayıt’ı bize izmir’de yayınlanan “Hizmet” gazetesi vermektedir. 25 Mayıs 1927 tarihinde yayınlanan Hizmet gazetesi’nin 3. sayfasında “Menemen’de ilk mahsul” başlığı ile verilen haberde, Menemen’de imal edilen bir tutar domates hakkında şu bilgiler yer alıyor:
“Menemen Kazası, aynı türkiye genelinde bulunduğu üzere tam bir ziraat bölgesidir. öyle ki, çiftçiler ilk mahsullerine çok önem vermişler ve bu değeri farklı şekillerde göstermişlerdi. Buna Menemen’den bir misal, Ticaret ve Zahire Borsası’nın açılış yılı olan 1927 senesinden verilebilir. Menemen’de ilk mahsul Domates, Nizamizade Kadri Efendi nedeni ile yetiştirilmiştir. Kadri Efendi, Taşhan’a getirdiği bir okka domatesi (1.282 gr.) müzayedeye koyarak üçyüz kuruşa Bahçıvan Hafız Mustafa Efendi’ye ihale etmiştir.” (O dönemde Taşhan, bir nevi durum binası şekilde kullanılıyor.)

Www.Muhabbett.org


Bir önceki yazımda « makalem var.

Benzer Yazılar

Malzemeler 400 gr kıyma 1 yumurta Yarım çay bardağı galeta unu 1 diş ...

Parmak Kebap Tarifi için Malzemeler Yarım kilo kalın kesim pirzola 3 uzun ...

Bol Malzemeli Musakka Tarifi için Malzemeler 4 adet patlıcan 4 adet kabak 2 ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

Bedava Sohbet - Yetişkin Sohbet