Mutlu Olmak İçin Gereken Para Asgari Ücretin 17,5 Katı

1 yorum
744 okuma
19 Kasım, 2017

Sokaktaki vatandaşa sormadık, Nobel Ödüllü bilim insanları söylüyor.

Geçtiğimiz günlerde tüketim, yoksulluk ve refah üzerine çalışmalarıyla Nobel Ödülü alan Princeton Üniversitesi ekonomisti Angus Deaton ve 2002 yılında Nobel Ödülü alan davranış bilimi uzmanı psikolog Daniel Kahneman, 2010 yılında bir makale yayınlamışlar. Bu çalışmaya göre mutlu olmak için yılda 75.000 $ kazanmak gerekiyor.
Bu rakama ulaşmak için Gallup-Healthways Refah Endeksi’ne verilen 450.000 cevabı analiz etmişler ve iki çeşit mutluluk olduğu sonucuna varmışlar:

– İnsan hayatını günden güne etkileyen keyif, stres, üzüntü, öfke, şefkat gibi duygulardan ileri gelen “günlük memnuniyet”

– İnsanların hayatları üzerine düşünmeye başladıklarında akıllarını meşgul eden “genel yaşam değerlendirmesi”

Sonuçlara göre paranın, iki tür mutluluk üzerinde de etkisi var. Mesela günlük memnuniyeti sağlama almak için bir insanın yılda 75.000 $ kazanması gerekiyormuş ki istediği gibi yiyip içebilsin, boş zamanlarını gönlünce değerlendirsin, sağlığından endişe etmesin. Genel yaşam değerlendirmesi ise “para var, saadet var” ölçütünü taşıyor. İnsanın ne kadar parası varsa, hayatının genelini düşününce o kadar mutlu hissediyormuş.

Profesörler “Tabii ki 75.000 $ her yerde aynı anlamı taşımıyor. New York’un 75.000’iyle Mississippi’nin 75.000’i aynı değil” demişler. Tabii Kars’ın 75.000’ini hesaba katmamışlar.
Şimdi bakıyoruz 2015’in asgari ücretlerine; Türkiye’de aylık net 1.000 TL, Amerika’da yaklaşık 3.500 TL görüyoruz. Deaton ve Kahneman ise ayda 17.500 TL gibi bir rakam kazanmazsak (dolar kurunu 2,8 hesapladık) pek de mutlu olmayacağımızı söylüyor. Yahu, bahsi geçen aylık kazanç bizdeki asgari yıllık kazançtan yüksek! Tamam, Amerika da belirtilen rakamı tutturamıyor ama biz ne yapalım şimdi, mutsuzluktan ölelim mi?

Ölmeyelim. Züğürt tesellisi gibi olacak biraz ama para saadet getirmez diye öğrendik biz. Örneği de aşağıda işte!

YouTube'da "Yaşar Usta'dan Hayat Dersi" videosunu izleyin


Bir önceki yazımda « makalem var.
Admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

Benzer Yazılar

Türk spor severlerinde yakında tanıdığı Yunan golcü Theofanis Gekas, ...

Süper Lig`in ilk yarısının son haftasında Beşiktaş, deplasmanda Demir küme ...

Süper Lig`in 17. haftasında Fenerbahçe, Atiker Konyaspor deplasmanına misafir ...

YorumlarYorumlar (1 Yorum)

  • Parayla saadet olur mu? Olmaz.
    Bizi neyin mutlu edeceği hususunda genellikle yanılırız. Yanılsamamız ise, para ve güvenlik geldiğinde mutlu olacağımızı sanmamızdır. Paranın mutsuzluğu götürdüğünde yerine mutluluk getireceğini sanarak yanılırız. Büyük beklentilerle yaptığımız tatil planları ya da hayatımızın hedefine koyduğumuz ilişkiler gerçekleştiğinde olmasını beklediğimiz mutluluk nadiren oradadır. Mutlu olup olmadığınızı anlamak için önceden olan tahminleri bir kenara atıp o an nasıl hissettiğinize bakabilirsiniz.ozetlersek;PARA ILE MUTLU OLURSUN LAKIN HUZURU BULAMASSIN..

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

Bedava Sohbet - Yetişkin Sohbet