Regl-Adet Dönemi

1 yorum
851 okuma
23 Aralık, 2017

Regl olmak nedir?

Regl olma nedir ve her ay neden bunu yaşarız? Bu normal kadın biyolojisidir! Bu aynı zamanda kadın olmanın en temel fiziksel göstergesidir.
Basitçe söylemek gerekirse regl bir kadının vücudunun artık ihtiyacı olmadığı dokuları dışarı atmasıdır. Bu doku rahimden gelir, burası kadın vücudunda bebeğin (fetüs) geliştiği yerdir. Her ay ya da yaklaşık olarak her ay, rahim astarı kalınlaşmaya başlar. Bu kadının hamile kalması durumunda döllenmiş yumurta için yapılan bir hazırlıktır. Yumurta döllenmezse bu astar vücuttan vajina yoluyla atılır. Buna da regl olma denir.
Yani bir genç kız regl olduğunda, “kanaması” yoktur, aslında vücudu az miktarda kan ve bazı gereksiz dokulardan kurtulmaktadır. Bu doğal, normal bir süreçtir. Burada regl ile ilgili en çok sorulan soruları bulabilirsin.

Adet döngüsü nedir?

Adet, düzenli bir şekilde gelmeye başladığında buna adet döngüsü denir. Düzenli adet olmak vücudunuzun önemli kısımlarının normal bir şekilde çalıştığının göstergesidir. Adet, sağlıklı kalmanız için hormon adı verilen önemli kimyasallar sağlar ve vücudunuzu her ay hamileliğe hazırlar. Bir döngü, bir adetin başladığı günden gelecek adetin başladığı güne kadardır. Ortalama adet döngüsü 28 gündür. Döngüler yetişkinlerde 21 günden 35 güne, genç kızlarda ise 21 günden 45 güne kadar değişkenlik gösterebilmektedir. Adet döngüsünü ay boyunca hormonların artan ve azalan seviyeleri kontrol eder.

Regl Sırasında Neler Olur ?

Regl esnasında pek de bir şey hissetmezsin; olduğunu hissedemezsin. İlk kez regl olduğunda, iç çamaşırında biraz ıslaklık hissedebilirsin; bu da muhtemelen sadece birkaç damla kandır.
Regl sıvısı vajina içinde emildiğinde hava ile temas etmez ve böylece herhangi bir koku olmaz. Pedleri sık sık değiştirmek sorunu çözecektir.
Reglin kendisi acı vermez ama bazı kadınlar regl esnasında rahatsızlık verici olabilen regl öncesi sendromu sancıları ya da diğer regl belirtileri yaşayabilirler.

Adet döngüsü Esnasında Neler Olur?

Döngünün ilk yarısında östrojen (kadınlık hormonu) yükselmeye başlar. Sağlıklı olmanız açısından, özellikle güçlü kemikleriniz olmasına ve yaşlandıkça kemiklerinizin güçlü kalmasına yardımcı olduğundan, östrojenin önemi büyüktür. Östrojen ayrıca rahminizin astarının kendini yenilemesini ve kalınlaşmasını da sağlar. Rahmin astarı hamilelik oluşursa embroyu besler. Rahmin astarı büyürken, yumurtalıklardan birinde bir yumurta ya da ovum olgunlaşmaya başlar. Ortalama 28 gün olan döngünün yine yaklaşık olarak 14. günü civarında yumurta yumurtalıktan ayrılır. Buna ovülasyon yani yumurtlama adı verilir.
Yumurta, yumurtalıktan ayrıldıktan sonra fallop tüpleri (dölyatağı boruları) boyunca rahme doğru ilerler. Bu sırada hormon seviyeleri yükselir ve dölyatağının hamilelik için hazırlanmasına yardımcı olur. Bir kadının en fazla hamile kalma ihtimali yumurtlamanın olduğu gün ya da 3 gün öncesidir. Ancak adet döngüsü ortalamadan daha uzun ya da kısa olan kadınların 14. günden önce ya da sonra yumurtlayabileceğini de unutmamak gerekir.
Bir kadın, yumurtası, bir erkeğin sperm hücresi tarafından döllenirse ve dölyatağı duvarına tutunursa, kadın hamile kalır. Yumurta döllenmediyse parçalanır. Daha sonra hormon seviyeleri düşer ve rahmin kalınlaşmış duvarları adet zamanında dökülmeye başlar.

Kadınlar kaç yaşına kadar adet görürler?

Kadınlar menopoza kadar adet görmektedir. Menopoz ise 45-55 yaşları arasında genellikle 50 yaş civarında ortaya çıkar. Menopoz bir kadının artık yumurtlamadığı (yumurta üretmediği) ve adet görmediği, dolayısıyla hamile kalamayacağı anlamına gelir. Adet görmek gibi menopoz da, kadından kadına değişiklikler gösterir ve yaşanan değişimler birkaç yıl içinde tamamlanır.

Vücudunuzun menopoza yaklaşmaya başladığı zamana menopoz geçişi adı verilir. Bu geçiş 2-8 yıl sürebilmektedir. Bazı kadınlar ameliyat ya da diğer tedaviler, hastalık ya da diğer nedenlerden dolayı erken menopoza girebilmektedirler. 90 gün adet görmediyseniz, doktorunuza görünün. Doktorunuz hamilelik, erken menopoz ya da adetinizin durmasına ya da düzensizleşmesine neden olabilecek diğer nedenler için size birkaç test yapacaktır.

Adetimle ilgili ne zaman bir doktora görünmeliyim?

Aşağıdaki durumlarda, doktorunuza görünmenizi tavsiye ederiz;

15 yaşına kadar adet görmediyseniz; göğüslerinizin büyümeye başlamasından 3 sene sonrasına kadar adet görmeye başlamadıysanız ya da göğüslerinizin gelişimi 13 yaşınıza kadar başlamadıysa,
90 günden fazla adet olmadıysanız,
Adetin döngünüz düzenliyken birden aşırı düzensiz bir hal aldıysa,
Adet döngünüz 21 ya da daha az veya 35 ya da daha fazla günde bir geliyorsa,
Adet kanamanız 7 günden uzun sürüyorsa,
Normalden daha yoğun kanamalar yaşıyor ya da 1-2 saatte birden fazla ped ya da tampon değiştirmeniz gerekiyorsa,
Adetleriniz arasında kanamalarınız oluyorsa,
Adetiniz süresince şiddetli ağrılar çekiyorsanız,
Tampon kullandıktan sonra aniden ateşiniz çıktıysa ve mideniz bulanıyorsa doktorunuza görünmelisiniz.

Pedimi ve/veya tamponumu ne sıklıkta değiştirmeliyim?

Pedinizi, kandan iyice sırılsıklam olmadan önce değiştirmelisiniz. Bu konuda kadınlar kendileri için en iyi olan sıklığı tercih etmektedirler. Tamponunuzu ise her 4-8 saatte bir değiştirmeniz gerekir. Kanamanız için gereken en düşük emiş gücüne sahip tamponları tercih ettiğinizden emin olur. Örneğin, adetinizin hafif olduğu günlerde küçük ya da normal tamponları tercih edin. Kanamanın hafif olduğu günlerde süper emici tamponlar kullanmanız toksik şok sendromu riskini arttırır. Toksik şok sendromu, ender görülen ancak ölümcül olabilen bir hastalıktır. Bu hastalığın nedeni toksin üreten bir bakteridir. Vücudunuz toksinlerle savaşamazsa, bağışıklık sisteminiz tepki verir ve vücudunuz şu belirtileri gösterebilir: Ani ateş (38 derece üzeri), kas ağrıları, ishal, kusma, baş dönmesi ya da bayılma, güneş yanığı şeklinde kızarıklıklar, boğaz ağrısı ve kanlanmış gözler.

Ayrıca toksik şok sendromu riskini en aza indirmek için şu tavsiyelere uymanız gerekir:

Paketteki tampon takım talimatlarına uyun.
Adet dönemi esnasında değişkenlik gösteren kanamanız için en düşük emiş gücüne sahip tamponları tercih edin.
Tamponunuzu en azından 4-8 saatte bir değiştirin.
Yukarıda bahsedilen toksik şok sendromu belirtilerini öğrenin.
Adet dönemleriniz arasında kesinlikle tampon kullanmayın.

Uyarı

Bütün bu uyarıları ve bilgileri göz önünde bulundurarak, adetiniz veya adet dönemleriniz ile ilgili bir sorununuz olduğunu hissediyorsanız, mutlaka doktorunuza görünmenizi tavsiye ederiz.


Bir önceki yazımda « makalem var.

Benzer Yazılar

Yumurtalık (over) Kisti Nedir ? Kısaca tanımlamak gerekirse kist, “içi ...

HIV ve AIDS nedir? Geçtiğimiz yıllarda toplumun marjinal kesimlerini ...

Beyin Tümörü Belirtileri ve Tedavisi Beyin tümörü belirtileri kusma, ...

YorumlarYorumlar (1 Yorum)

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

Bedava Sohbet - Yetişkin Sohbet